Zaloguj

Pomoc

SerwisForumSłowniczki
Wprowadzenie

Jak napisać wiadomość?
Nowy temat - Wystarczy, że wejdziesz w dany dział i następnie na górze lub na dole strony klikniesz na przycisk odpowiadający za utworzenie nowego tematu.

Odpowiedź w temacie - Wybierz odpowiedni temat w jednym z działów, a następnie kliknij na przycisk odpowiadający za odpowiadanie w temacie. Kolejno wystarczy, że napiszesz i wyślesz nową wiadomość.
Jak zmienić wiadomość?
Aby zmienić post, kliknij na przycisk Edycja znajdujący się na dole, po prawej stronie twojej wiadomości w tematach.
Jak dodać sygnaturę do wiadomości?
Jeżeli nie masz jeszcze sygnatury, musisz ją stworzyć. Aby to zrobić w menu "Mój profil" na górze strony wybierz opcję "Edytuj sygnaturę". Znajdziesz się na nowej podstronie serwisu, na której możesz edytować swoją sygnaturę.

Aby dodać sygnaturę do posta podczas dodawania wiadomości musisz zaznaczyć opcję "Dodaj sygnaturę ". Jeżeli chcesz aby opcja była zawsze zaznaczona, w menu "Mój profil" wybierz opcję "Edytuj preferencje" i zaznacz opcję "Domyślnie dołączaj moją sygnaturę". Kiedy już to zrobisz, opcja dodawania sygnatury przy pisaniu wiadomości będzie zawsze zaznaczona.
Jak utworzyć ankietę?
Tworzenie ankiet jest proste, kiedy piszesz nowy temat lub go edytujesz, na dole strony pojawia się dodatkowy formularz pt. Dodaj Ankietę. Jeżeli nie widzisz go, to prawdopodobnie w dziale, w którym chcesz dodać ankietę nie można jej tworzyć. W pola formularza należy wpisać pytanie i podać przynajmniej dwie opcje (kolejne opcje możesz dodawać w osobnych linijkach). Możesz także wyznaczyć limit czasowy dla ankiety (0 dla niekończącej się).
Nie mam dostępu do niektórych działów
Tylko zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do wszystkich działów na forum serwisu. Jeżeli nie masz dostępu do jakiegokolwiek działu to prawdopodobnie nie należysz do odpowiedniej grupy. Przykładowo, jeżeli chcesz mieć dostęp do Strefy VIP, musisz należeć do grupy VIP-ów, a aby do niej należeć należy wpłacić dotację dla serwisu.
Nie mogę głosować w ankietach
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą głosować w ankietach. Jeżeli zarejestrowałeś się i nadal nie możesz głosować, prawdopodobnie oddałeś już głos lub czas trwania ankiety się zakończył.
Jak zgłosić nieregulaminowe posty?
Raport możesz wysłać za pomocą przycisku na dole, z prawej strony przy wiadomościach w tematach. Po kliknięciu na przycisk znajdziesz się na stronie, na której musisz wybrać lub podać powód zgłoszenia i następnie wysłać zgłoszenie.

Po wysłaniu zgłoszenia moderatorzy sprawdzą zgłaszaną wiadomość i podejmą odpowiednie kroki, np. usuną ją do kosza, ukryją lub usuną w niej wygasłe linki...
Czym są Ogłoszenia?
Ogłoszenia to tematu zawierające istotne informacje, które zdecydowanie powinieneś czytać, gdy tylko się pojawią. Ogłoszenia pojawiają się na górze każdego działu nad tematami, dzięki czemu są zawsze zauważalne przez użytkowników.
Tematy zamknięte
Zamknięte tematy są ustawiane w ten sposób przez, aby użytkownicy nie mogli w nich pisać odpowiedzi oraz każda zawarta w nich ankieta była automatycznie kończona. Powodów dla zamknięcia tematów może być bardzo wiele, zwykle znajduje się w nich stosowna informacja dlaczego dany temat został zamknięty.

BBCode

Czym jest BBCode?
Dzięki BBCode możesz poprawić wizualność wysyłanej przez ciebie wiadomości, możesz zmieniać rozmiar czcionki, kolor tekstu, dodawać obrazy itp. Więcej o BBCode możesz przeczytać poniżej.
Cytowanie tekstu
Są dwa sposoby na cytowanie tekstu, z podaniem źródła lub bez jego podania...Aby wpisać tekst w cytacie musisz użyć tagów cytowania, czyli [quote]Twój tekst[/quote]. Twój tekst będzie wyglądał następująco:

Cytuj:
Tutaj może być wpisany przez ciebie tekst, który będzie wyświetlany w tagach

. Ta metoda pozwala cytować z podaniem źródła czyli osoby, którą chcesz podać. Przykładowo aby zacytować kawałek tekstu napisanego przez Mr.Bajki możesz wpisać tag [quote="Mr.Bajki"]Tekst użytkownika[/quote] i będzie to wyglądać tak:

Mr.Bajki napisał(a):
Tutaj będzie widoczny tekst Mr.Bajki


Wynikiem czego będzie automatyczne dodanie Mr.Bajki napisał: przed właściwym tekstem. Pamiętaj, że musisz wstawić znaki "" wokół nazwy źródła, nie są one jedynie opcją.
Kodowanie tekstu
Jeśli chcesz wstawić jakiś link na forum (np. w kategorii Download) lub z różnych przyczyn zakodować jakiś tekst to możesz to zrobić dodając go w tagach [code]Twój tekst[/code] i będzie on to wyglądać tak:

Kod:
Przykładowy, zakodowany tekst.

Pamiętaj, że inne tagi nie będą działać po umieszczeniu w tagach [code] i będą traktowane jako zwykły tekst.
Tworzenie linków
BBCode umożliwia także na różne sposoby tworzenie linków, czyli Uniform Resource Indicators znanych jako URL'e.

Pierwsza wykorzystuje znacznik [url=Twój link]Twój tekst[/url], cokolwiek wpiszesz po znaku = zostanie zmienione na cel odnośnika. Przykładowo jak w pozycji Twój link dodasz "http://bajkitv.pl" a zamiast pozycji Twój tekst dodasz "Polecam Bajkitv.pl" to wyjdzie:

Polecam Bajkitv.pl

Zauważ, że odnośnik otwiera się w nowym oknie, tak więc użytkownik może kontynuować dalsze przeglądanie forum jeśli chce.

Jeżeli chcesz aby sam URL był wyświetlany jako link możesz to zrobić wstawiając link w tagach url, czyli [url]Twój link[/url]:
Co utworzy link Link

Podobnie jest z adresami email, możesz albo podać adres w tagach e-mail, czyli [email]TwójE-mail@Bajkitv.pl[/email], co zamieni się na TwójE-mail@Bajkitv.pl albo wpisać jedynie TwójE-mail@Bajkitv.pl w wiadomości i zostanie to automatycznie zamienione podczas wyświetlania wiadomości.

Podobnie jak ze wszystkimi tagami BBCode, możesz otaczać adresy URL jakimikolwiek innymi znacznikami, jak [url]Twój link[/ur] itp. Jeśli chodzi o znaczniki formatujące, do ciebie należy dbałość o poprawną kolejność otwierania i zamykania tagów...
Dodawanie filmików
Za pomocą BBCode Flash możesz dodawać różnego typu filmiki, zwiastuny itp. z serwisów typu youtube. Przykład użycia:

[flash=Szerokość,Wysokość]Link do filmiku[/flash]
Dodawanie obrazu
BBCode zawiera tagi umożliwiające wstawianie obrazów do wiadomości. Należy jednak pamiętać o dwóch istotnych rzeczach takich jak to, że wstawiany obraz musi być już dostępny w internecie, czyli musisz wysłać go na jakiś serwer. Aby wstawić wysłany obraz do wiadomości musisz dodać jego adres URL w tagach [img]Link do obrazu[/img]. Przykładowo:Jak zaznaczono w sekcji "Tworzenie linków" możesz otoczyć obraz tagami [url=Link][img]Link do obrazu[/img][/url] jeśli chcesz aby był sam link prowadzący do twojego obrazu, np.Możesz także wysłać obraz do galerii serwisu. Po wysłaniu otrzymasz link do obrazu, który możesz zamieścić w wiadomości.

Formatowanie tekstu

Pochylony, pogrubiony lub podkreślony tekst
BBCode zawiera znaczniki pozwalające na szybką zmianę podstawowego wyglądu tekstu. Poniżej przedstawione są podstawowe sposoby zmiany tekstu, a ich przykładem będzie słowo "Witaj":Aby pogrubić jakiś tekst wstaw go pomiędzy tagi [b]Twój tekst[/b], przykładowo:

Witaj stanie się Witaj

Do podkreśleń używaj tagów [u]Twój tekst[/u], przykładowo:

Witaj stanie się Witaj

Aby wpisać tekst kursywą użyj tagów [i]Twój tekst[/i], przykładowo:

Witaj stanie się Witaj
Rozmiar lub kolor tekstu
Aby zmienić kolor lub rozmiar tekstu można użyć znaczników zmiany koloru i rozmiaru. Przykładowym słowem w tej części poradnika będzie słowo "Witam". Pamiętaj, że to jaki będzie rezultat po wyświetleniu zależy od przeglądarki i systemu użytkownika:
Zmianę koloru tekstu można osiągnąć przez otoczenie go w tagach [color=blue]Twój tekst[/color]. Możesz podać albo nazwę koloru zamiast blue, np. red, green, yellow, itp.) lub szesnastkową wartość, np. #FFFFFF, #000203 zamiast koloru. Na przykład aby stworzyć zielony tekst możesz użyć:

Witam

albo używając wartości szesnastkowej:

Witam

Zmiana rozmiaru tekstu jest osiągana w podobny sposób uzywając tagów [size=12]Twój tekst[/size]. Ten znacznik jest zależny od szablonu, którego używasz ale rekomendowanym formatem jest numeryczna wartość reprezentująca rozmiar tekstu w pikselach, zaczynając od 1 (tak mały, że go nie widać), aż do 26 (bardzo duży). Przykładowo:

Mały tekst

Inny przykład to:

Średni tekst

Kolejnym przykładem jest:

Ogromny tekst
Łączenie różnych tagów
Tak, naturalnie że możesz, przykładowo możesz napisać:

Twój tekst

Nie radzimy jednak wpisywać dużych ilości tekstu o takim wyglądzie. Możesz wypisywać tak nazwy sezonów lub tytułów. Nieprawidłowe natomiast jest użycie tagów w złej kolejności, przykładowo:

[i][b]Twój tekst[/i][/b]

Z powyższego przykładu możemy wywnioskować, że tagi są zakończone nieprawidłowo (na odwrót) i nie jest zalecane pisanie tak tagów gdyż mogą popsuć twój tekst...

Generator

Czym jest generator?
Generator pozwala wygenerować wiadomość w działach kategorii Download na forum serwisu. Generując wiadomość nie musisz używać do jej tworzenia tagów BBCode, ponieważ są one używane automatycznie za ciebie.
Jak wygenerować wiadomość?
Aby wygenerować wiadomość, w jednym z działów kategorii Download na forum podczas dodawania nowej wiadomości musisz kliknąć na przycisk "Generuj" znajdujący się nad polem pisania wiadomości. Kolejno musisz wypełnić wymagane pola i zatwierdzić generowanie wiadomości. Pole wiadomości zostanie zastąpione nowym tekstem z automatycznie dodanymi tagami BBCode (zakodowanymi linkami, itp.)