Zaloguj

Pomoc

SerwisForumSłowniczki
Wprowadzenie

Czym są słowniczki?
Nasze serwisowe słowniczki zostały stworzone dla początkujących użytkowników, zaczynających przygodę z serwisem Bajkitv.pl. Zawierają one najczęstsze słowa używane przez użytkowników w tematach oraz inne często stosowane na forum skróty. Zostały tutaj zawarte także wyjaśnienia rodzajów i formatów filmowych oraz anime i mangi.

Pojęcia ogólne

Avatar
Avatar jest małym obrazem widocznym przy postach, w profilach itp. reprezentującym użytkowników w serwisie. Swój avatar możesz ustawić w edycji profilu lub wybierając z menu głównego (tego pod logiem) opcję "Edytuj avatar".
Bumping (Podbijanie)
Jest to pisanie wiadomości tylko i wyłącznie po to aby temat znalazł się wyżej w danym dziale. Dzieje się to za sprawą tego, że zawsze najwyżej są najnowsze tematy, gdyż są one sortowane podług czasu dodania ostatniej wiadomości w temacie.
Crossposting
Crossposting w przypadku forum serwisu jest tworzeniem wielu tematów o tym samym, przykładowo z tą samą prośbą lub rozmowy na ten sam temat w wielu tematach. Crossposting często jest traktowany jako spam więc autor takowych postów może otrzymać ostrzeżenie.
Dubel tematu
Jest to założenie tematu podobnego lub takiego samego do istniejącego już na forum. Dobrym 'lekarstwem' na nie dublowanie tematów jest używanie wyszukiwarki.
Dubel posta
Polega na napisaniu w danym temacie dwóch postów "pod rząd" na zasadzie, że pomiędzy postami nie ma posta innego użytkownika. W większej ilości przypadków jest to niewłaściwe, dlatego tez warto używać opcji edycji postów.
Dział / Kategoria
Kategoria jest zbiorem działów. Nazwa danej kategorii jest związana z tematyką znajdujących się w niej działów. Każdy dział w kategorii odpowiada umieszczanym w nim tematom. Jeżeli dział nosi nazwę "Poradniki" łatwo możemy wywnioskować, że są w nim dodawane poradniki dla użytkowników.
Emotikon
Emotikony zwane też jako uśmieszki są to małe obrazki dodawane przez użytkowników w ich postach. Wybierając dany emotikon i dodając go do swojej wiadomości możesz określić np. radość radość lub też smutek :smutek:. Istnieje także masa innych emotikonów, wszystkie możesz zobaczyć pisząc wiadomość na forum.
Flood
Flood jest niepotrzebnym powtarzaniem tekstu lub jego części w postach. Może występować także w formie dodawania wielu obrazów lub emotikonów w jednym poście.
Logowanie
Dzięki systemowi logowania możesz bezpiecznie zalogować się do Naszego serwisu z danych podanych przy rejestracji podając login i hasło. Ogółem pod pojęciem logowania kryje się mechanizm uwierzytelniania użytkownika odwiedzającego Nasz serwis.
Offtopic
W skrócie występuje także pod pojęciem "offtop" i jest częstym odbieganiem od tematu przez użytkowników (najczęściej jest to spam). Inaczej formułując jest prowadzeniem dyskusji niezwiązanej z tematem.
Post
Post jest wiadomością, która jest zamieszczana w danych tematach przez użytkowników w kolejności chronologicznej tzn. od najstarszej do najnowszej. Aby napisać post, wystarczy w danym temacie kliknąć na przycisk odpowiedzi lub użyć zamieszczonego na dole tematu formularza.
PW (prywatna wiadomość)
Skrót z angielskiego PM (Private Massage) w Polsce jako PW (Prywatna Wiadomość). Są to wiadomości wysyłane prywatnie między użytkownikami serwisu, do których nie ma wglądu nikt poza użytkownikiem wysyłającym i odbiorcą.
Ranga
Rangi widnieją przy postach, w profilach itp. Jest to określenie statusu danego użytkownika w serwisie. Wraz ze zmianą rangi zmienia się także reputacja i czasami także kolor nicka. Zwykle osoby z kolorowymi nickami są członkami ekipy lub innymi zasłużonymi użytkownikami serwisu.
Rejestracja
Po wypełnieniu krótkiego formularza rejestracyjnego i potwierdzeniu każdy ma swoje własne konto na Bajkitv.pl dzięki czemu można swobodniej przeglądać Nasz serwis bez żadnych ograniczeń, pamiętaj aby po rejestracji użyć panelu logowania.
Release
Release to w skrócie wypuszczany plik przez releaserów - grupy ludzi, którzy wypuszczają pliki do sieci. Release jest także jednym ze stopni jaki można nadać plikowi by miał pierwszeństwo przed innymi i szybciej się rozchodził.
Rip
Najogólniej jest to cyfrowa zawartość (muzyka, film itp.) wydobyta ze źródła do innego formatu. Pierwotnie było to np. wydobywanie ścieżek dźwiękowych z gier. Może to też być np. zgranie i konwersja programu z TV czy audio tracku z płyty CD.
Spam
Najczęściej powszechnie stosowane słowo oznaczające śmiecenie na forum polegające na zakładaniu niepotrzebnych tematów lub dodawaniu nic nie wnoszących do dyskusji postów. Spam przybiera różne formy, może on być reklamą, floodowaniem itp, jednak najczęściej jest to offtopic.
Sygnatura
Sygnatura jest formą tekstu, obrazka widniejących przy postach i w profilach (o ile nie wyłączymy jej wyświetlania). Sygnaturkę możesz ustawić podczas edycji swojego profilu.
Temat
Temat można założyć klikając na odpowiedni przycisk znajdujący się w działach na forum. Po założeniu tematu możemy w nim rozmawiać z innymi forumowiczami poprzez umieszczenie w nim postów. Należy pamiętać, że trzeba umieszczać tematy w odpowiednich działach oraz stosować się do regulaminów. Tematy w niektórych działach są ustalane podług danego wzoru pisania i jeżeli jest to wymagane należy się do niego stosować.

Filmy

Asynchron
Asynchron jest sytuacją, w której odtwarzany dźwięk nie zgadza się z obrazem tzn. leci za szybko lub za wolno. Można to zauważyć przy ruchu ust danego aktora, a słyszany dźwięk może do Nas dotrzeć później lub wcześniej.
Audiodeskrypcja
Audiodeskrypcja to dodatkowy opis lektora. Krótkimi i trafnymi zdaniami mówi o tym, co dokładnie widać na ekranie.
Dubbing
Dubbing polega na zastąpieniu dźwięku z obcojęzycznej wersji filmu, serialu lokalną wersją językową (polską).
DVD
DVD z angielskiego Digital Versatile Disc to cyfrowy dysk ogólnego przeznaczenia, który jest standardowym, optycznym nośnikiem danych lecz różni się od standardowych CD większą pojemnością uzyskaną poprzez zwiększoną gęstość zapisu.
Film animowany
Jest to animowany komputerowo (dawniej rysowany) film bez udziału aktorów wykonany różnymi technikami rysowania postaci, świata itp.
Film fabularny
Jest to pełnometrażowy film z udziałem aktorów stanowiący jedną spójną całość.
Film telewizyjny
Film telewizyjny jest filmem w pełni zrealizowanym na potrzeby telewizji. Nie jest filmem wyświetlanym w kinach. Premiera takowego filmu odbywa się w produkującej go stacji telewizyjnej.
Fotosy / screeny
Fotosy są to zdjęcia, screeny zwykle przedstawiające aktora, scenę lub klatkę z danego filmu.
Lektor
Lektor jest osoba (potocznie traktowane jako dźwięk) nakładająca swój głos w filmach, serialach itp. pod wszystkich występujących bohaterów mówiącymi obcymi językami.
Miniserial
Miniserial to rodzaj serialu składającego się z niewielkiej ilości odcinków lub też o niewielkiej ilości czasu trwania.
Postprodukcja
Postprodukcja to okres po nagraniu zdjęć i dźwięku do wykonania kopii filmu. Wtedy tez zostają wprowadzana niezbędne poprawki, wycinane sa zbędne sceny, dodawane efekty dźwiękowe itp.
Prequel
Prequel to kolejna części danego filmu jednak różniąca się od sequela tym, że akcja rozgrywa się przed wydarzeniami zaprezentowanymi w oryginale.
Remake
Remake w skrócie jest nowsza wersją wcześniej już nakręconego filmu. Może być to tez adaptacja danego filmu z jakiejś powieści czy opowiadania.
Scena
Scena w tym znaczeniu jest to wyodrębniony fragment filmu z dokładnością czasu, miejsca i akcji...
Sequel
Sequelem nazywamy kontynuację danego filmu najczęściej powstałą dzięki popularności poprzednika przedstawiają dalsze losy bohaterów poznanych w pierwszej części.
Trailer
Trailer zwany tez jako zwiastun to krótka zazwyczaj 1-2 minutowa zapowiedź danego filmu mająca zachęcić widza do obejrzenia produkcji. Najczęściej montowane są najciekawsze sceny z filmu lub też serialu.
Ujęcie
Potocznie jest traktowane jako krótki wycinek filmu jednak w kinematografii jest krótkim odcinkiem taśmy trwającym od włączenia do wyłączenia kamery.

Anime/Manga

Anime
Anime jest ogólną nazwą japońskich filmów animowanych. Anime w większości tworzone sa w oparciu o mangi.
Bishoujo
Bishoujo jest gatunkiem mangi oraz anime przedstawiającym piękne kobiety. W większości odbiorcami tego gatunku są mężczyźni :)
Hentai
Hentai to gatunek anime, mangi przeznaczony zdecydowanie dla widzów powyżej 18 roku życia najczęściej skupiający się tylko na scenach pornograficznych...
Ecchi
Najczęściej jest to komedia z elementami erotycznymi różniąca się od hentai tym, że erotyka jest tylko uzupełnieniem fabuły... Większość tego typu mang, anime przeznaczona jest dla widzów powyżej 16 roku życia.
Ending
Ending to w wielu przypadkach piosenka lub efekty dźwiękowe połączone ze wspaniałą animacją występujące na końcu poszczególnych anime.
Fan-dub
Fan-dub to amatorskie dubbingowanie anime przez fanów. Często w takich przypadkach jakość takowego anime nie jest zbyt dobra...
Fan-sub
Fan-sub podobnie jak w przypadku fan-dubu jest amatorskim tłumaczeniem napisów do anime.
Manga
Manga jako słowo we współczesnej formie użytkowej oznacza japoński komiks. Podział gatunków jest taki sam jak ten występujący w przypadku anime.
Manhwa
Manhwa to również manga tyle, że nie jest produkcją japońską. Najczęściej są to produkcje koreańskie.
Omake
Omake to bonusy (dodatki) dodawane najczęściej do mangi, występujące w postaci projektów, okładek czy też szkiców postaci. W przypadku anime są to zazwyczaj kilkuminutowe mini-odcinki.
Opening
Podobnie jak ending jest to animacja połączona z muzyką lub wspaniałymi efektami dźwiękowymi występująca na początku anime.
OVA / OAV
OAV (ang. Original video animation) to seria anime wyprodukowana do powszechnego kopiowania na płytach DVD. Anime tego typu jest zwykle krótkie i jakościowo stoi na najwyższym poziomie.
Side Story
Side Story jest wątkiem pobocznym często opowiadającym o drugoplanowych postaciach lub też wprowadzającym nowe, dodatkowe postacie.
Shotakon
Shotakon jest odmianą hentai, w której najczęściej głównymi bohaterami są młodzi mężczyźni.
SUB
Z angielskiego Subtitled z oryginalną ścieżką dźwiękową oraz dodanymi napisami.
Yoh Coma
Yoh Coma jest mini komiksem zbudowanych z kilku kadrów. Te mini komiksy są najczęściej dodatkami w gazetach i innych publikacjach.

Formaty i kodeki

CVD
CVD jest połączeniem formatów VCD oraz SVCD. Różni się tym, że może być odtwarzany na stacjonarnych DVD. Format ten jest bardzo rzadko spotykany.
DIVX / XVID
DIVX / XVID to formaty, w których możemy znaleźć większość najnowszych ale także starszych filmów. Większość wersji DivX to najczęściej ripy prosto z DVD więc najczęściej możemy cieszyć się dobrą jakością filmów.
DVD-R
DVD-R jest formatem zapisu płyt rzędu 4.7gb na jednej stronie. Istnieją także płyty dwustronne dzięki czemu mogą zapisać do 9gb danych. W przypadku releasów jest to kopia prosto z komercyjnej DVD. Czasami jest nieznacznie modyfikowana, zawiera zwykle kilka języków i napisy do wyboru oraz menu.
MiniDVD / cDVD
Jest bardzo podobnym formatem do DVD-R jednak ten może być umieszczony na standardowej CD. Zwykle z powodu dużej liczby bitów na sekundę lub także rozdzielczości na takiej płytce CD mieści się około 10 do 30 minut filmu.
RM (RealMedia)
Podobnie jak RMVB ten format zawiera bardzo małe pliki obsługiwane tylko przez komputery. Tego formatu nie odtworzymy w stacjonarnych odtwarzaczach DVD.
RMVB (RealMedia Variable Bit Rate)
RMVB to pliki kodowane cyfrowo przy pomocy algorytmu podobnego w RealMedia jednak tutaj istnieje także możliwość przechowywania strumieni danych VBR. RMVB jest formatem o dużej wydajności i jakości. Dzięki małej wielkości plików rzędu 300 do 500mb stał się ostatnio bardzo popularnym formatem.
SVCD
Podobnie jak VCD bazuje na kompresji MPEG jednak tutaj na MPEG-2 ze zmienną ilością bitów na sekundę. Długość materiałów jaką możemy zmieścić na CD waha się w granicach 30 do 60 minut.
VCD (Video Compact Disc)
Vcd jest formatem bazującym na kompresji Mpeg-1. Najczęściej używany jest do materiałów w słabszej jakości tak aby zmieścić na płytce więcej i uzyskać mniejsze rozmiary plików.
XVCD / XSVCD
Są to formaty takie jak Vcd oraz SVcd tyle, że przez dużo większe rozdzielczości i bitrate nie są zgodne ze standardami. Takie filmy zwykle nie są nigdzie publikowane, wykorzystywane są do użytku domowego.

Rodzaje releasów

AS (Asian Silvers)
Są to filmy wypuszczane na wschodzie. Takie filmy są bardzo tanie i dlatego jest ich wiele w różnych krajach. Jakość takich filmów jest różna ale zazwyczaj stoi na średnim poziomie.
BDRip / BRRip
Podobnie jak w DVD-Ripach tak i tutaj jedynym źródłem jest płyta Blu-ray.

BDRip to kopia z Blu-ray, głównie w formacie MPEG4 (.mkv) lub XviD (.avi). BDRip charakteryzuje się lepszą jakością od wersji CAM czy DVD.

BRRip polega z kolei na ponownym przetworzeniu już raz uzyskanego z płyty materiału filmowego, powoduje to, że źródłem nie jest już bezpośrednio płyta Blu-ray jak w przypadku BDRip'ów.
CAM
Cam jest nagraniem wykonywanym w kinie najczęściej cyfrową kamerą wideo. Po obróbce wersje Cam są trudne do zauważenia. Obraz jest ciemny, dźwięk nie najlepszej klasy a całość pozostawia wiele do życzenia.
DivX Re-Enc
DivX Re-Enc to format filmów przegranych z Vcd i przerobionych do DivX. Zwykle takie filmy zajmują w granicach 100 do 200mb ale ich jakość nie jest najlepsza.
DVDSCR (DVD-Screener)
Bardzo podobna wersja do Screener jednak tutaj zastosowanym nośnikiem jest DVD. Jest to zazwyczaj wersja pozbawiona dodatków jakie możemy ujrzeć w wersjach dostępnych w sprzedaży.
DVDRIP
Jest to ostateczna, a zarazem najlepsza kopia wykonana z DVD. Są to wersje najlepszej jakości dźwięku i obrazu.
HDRip
Wersja zwykle o bardzo dobrej jakości obrazu i dźwięku. Jest to każdy rip z HD (High Definition).
HDTV
Wersja zwykle o bardzo dobrej jakości obrazu i dźwięku. Jest to kopia z telewizji wysokiej rozdzielczości HD (High Definition).
R5
R5 to kopia detalicznej DVD z 5 regionu (sprawdź listę regionów niżej). R5 różni się od normalnych releasów tym, że nie wiąże się z przetwarzaniem obrazu. Tag LiNE jest dodawany, gdy DVD nie zawierało angielskiej ścieżki językowej i wymagane było podłożenie jej z poprzedniego releasu. To powoduje, że dźwięk jest gorszy od znanego z DVD-ripów. Niektóre grupy releasowe modyfikują oryginalną ścieżkę dźwiękową i w releasie pozostawiają wysokiej jakości efekty dźwiękowe z R5 DVD wraz z podłożonym angielskim mówionym. Takie releasy są oznaczane zwykle jako AC3.5.1.HQ.

Regiony:
R0 Brak kodu regionu
R1 USA, Kanada
R2 Europa, Arabia, Egipt, Izrael, Turcja, Japonia i Afryka Południowa
R3 Korea, Tajlandia, Wietnam, Indonezja i Borneo
R4 Australia i Nowa Zelandia, Meksyk, Karaiby i Ameryka Południowa
R5 Indie, Afryka (bez Egiptu, Afryki Płd., Suazi i Lesotho) i Rosja
R6 Republika Chin
R7 Zarezerwowane dla przyszłego użytku, powiązane z MPAA dvd i inne kopie pre-releasów z Azji
R8 Samoloty, statki
R9 Inne regiony

R1 i R2 zawierają najlepszą jakość.
SCR (Screener)
Screener to wersja z dostarczanego filmu do sklepów itp. w celach promocyjnych na taśmie VHS. Dużą wadą takich wersji są niekiedy większe rozmiary tzw. szerokokątne (1.85:1 do 2.4:1). Jakość tych wersji może być od największej aż do takiej, której nie da się oglądać w zależności od użytego magnetowidu.
STV (Straight To Video)
Jako STV oznaczane są filmy, które premierę mają tylko na płytach DVD lub kasetach VHS. Filmy takie nie są wyświetlane w kinach.
TC (Telecine)
Dzięki telecine możemy mieć film cyfrowo, bezpośrednio kopiowany z taśmy filmowej. Dźwięk i obraz są dobrej jakości jednak telecine występuje dosyć rzadko.
TS (Telesync)
Telesync jest bardzo podobny do Cam jednak tutaj zastosowane jest zewnętrzne źródło dźwięku dzięki czemu słyszalny dźwięk jest nieco lepszy od wersji Cam. Niekiedy może się zdarzyć film nagrywany kamerą w pomieszczeniu z projektorami co może dodatkowo polepszyć jakość obrazu.
TVRip
Są to ripy wykonywane z TV przeważnie za pomocą kablowych, cyfrowych czy tez satelitarnych odbiorników. Najlepsza jakość jest tutaj przy zgrywaniu z dobrej cyfrowej karty TV.
VHSRip
Jest to wersja z czystej kopii VHS. Jakość jest tutaj zależna od danej kopii.
WP (Workpoint)
Jest to format filmów, nad którymi jeszcze nie zakończono prac. Zazwyczaj w takich filmach brakuje niektórych scen czy dodatkowych efektów.
WEBRip
WEBRipy to ripy pochodzące z płatnych źródeł w sieci. Są to materiały zgrywane z sieci za pomocą odpowiednich programów i najczęściej konwertowane z formatu .flv do .avi. Jakość WEBRipów może wahać się od bardzo niskiej do dobrej.
WEB-DL
Filmy lub seriale ściągnięte ze internetowych platform typu Amazon czy iTunes. Ich jakość jest zwykle bardzo dobra. Dodatkowym atutem jest brak loga stacji TV jak w przypadku BD/DVDRipów.

Oznaczenia releasów

CUSTOM
To oznaczenie informuje o wmuxowaniu dźwięku z innego źrodła do materiału video.
DC (director's cut)
DC (director's cut) to inaczej reżyserska wersja releasu.
DUPE
DUPE to zdublowany release filmu, który zdążył się wcześniej pojawić.
LIMITED
Jako LIMITED oznaczane są kopie filmów wyświetlanych w małej ilości kin lub wydanych na DVD w wersji limitowanej.
MD (Micro Dubbed)
Przyrostek towarzyszący jakości video (np. DVDRIP.MD). Oznacza, że ścieżka dźwiękowa pochodzi z mikrofonu i zwykle jest to dźwięk kinowy (jakość dźwięku jest na ogół kiepska).
NUKED
Nuked to kopia posiadająca błędy, przykładowo źle zsynchronizowany obraz z dźwiękiem, błędnie dobrana rozdzielczość, obraz zarejestrowany pod niewłaściwym kątem czy brak kilku minut filmu. Zwykle po jakimś czasie od wydania NUKED pojawia się poprawiona wersja (PROPER).
PROPER
Proper to poprawiona wersja releasu, który wcześniej zawierał błędy.
REENCODE
REENCODE, czyli rekompresja releasu grupy, która go wypuściła. Najczęściej są to releasy CAM lub TS.
REMUX
To oznaczenie pojawia się, gdy np. z DVD zostanie usunięte menu lub sceny.
SE (Special Edition)
SE (Special Edition) to edycja specjalna danego filmu, przykładowo może zawierać dodatkowe sceny, wywiady z aktorami itp.
SUBBED
Subbed to kopia z napisami naniesionymi na obraz filmu.
UNRATED
Unrated to niecenzurowana wersja filmu.
UNSUBBED
Unsubbed to kopia filmu bez naniesionych na obraz napisów.