Zaloguj
Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry Potter
Film, 2001
9,07  głosy: 28Oceń:
Ulubiony
Do obejrzenia
Obejrzany
Ocena Filmweb7,5/10
Premiera:
18 stycznia 2002Polska4 listopada 2001
Produkcja:

Fabuła

Reżyseria:
Chris Columbus
Scenariusz:
Steve Kloves

Harry Potter i Kamień Filozoficzny (ang. Harry Potter and the Philosopher’s Stone) – film fantasy, wyreżyserowany przez Chrisa Columbusa. Jest to ekranizacja książki Joanne K. Rowling o tytule Harry Potter i Kamień Filozoficzny. W Stanach Zjednoczonych filmowi nadano tytuł zgodny z tytułem amerykańskiego wydania książki, czyli Harry Potter and the Sorcerer's Stone, co znaczy Harry Potter i Kamień Czarodzieja. Wobec tego każdą scenę, w której występowało słowo kamień filozoficzny, trzeba było kręcić dwukrotnie. Jest to pierwszy film z serii o przygodach Harry'ego Pottera. Opowiada o chłopcu Harrym Potterze, który w swoje jedenaste urodziny odkrywa, że jest czarodziejem. W rolach głównych wystąpili Daniel Radcliffe jako Harry Potter oraz Emma Watson i Rupert Grint jako jego przyjaciele: Hermiona Granger i Ron Weasley. W dorosłych bohaterów wcielili się Richard Harris, Maggie Smith, Robbie Coltrane, Alan Rickman, Ian Hart.
Warner Bros. kupiło prawa do ekranizacji książki w 1999 r. Realizację fimu zaczęto w 2000 r. Rowling nalegała, by cała obsada była brytyjskiego pochodzenia, by zachować kulturalną integralność filmu i książki. Autorka zaakceptowała scenariusz napisany przez Stevena Klovesa. Zdjęcia do filmu kręcono w studiu Leavesden, a także w historycznych budynkach w Wielkiej Brytanii. Film został wyprodukowany przez Heyday Films/1492 Pictures przy współpracy z Duncanem Hendersonem na zlecenie Warner Bros. Dystrybutorem filmu jest Warner Bros.. Światowa premiera miała miejsce 4 listopada 2001. W Polsce premierowy pokaz filmu odbył się 18 stycznia 2002. Dzieło otrzymało trzy nominacje do Oscara za muzykę, scenografię i kostiumy. Zyski z filmu wyniosły 968 657 891 $.

Galeria


Rozmowy (12)   dodaj temat

Malolata
Malolata
Nie działa mi żaden link :C

Nie spamuj.
@Joke
Aniielod
Aniielod
Kamień to wg mnie najlepsza część z serii! Lubię patrzyć na te dziecinne twarze i jak się to wszystko rozpoczyna! ;)
agencikkk
agencikkk
Dwie częsci wystarczą . I tak będzie trzeba zrobić przypomnienie 1 jak wyjdzie już 2 częśc :uśmiech:
pusch
pusch
oglądaliście przeróbke
(harry twoi rodzice mogą wrócić tylko daj kamienia) :uśmiech: :) :)

Edycja wiadomości (12.06.2010, 18:31):

to był żart
a tak serio to Insygnia ma być w 2 czeńściach na pewno nie w 3
ManWolf
ManWolf
O tak , a do tego Insygnia ma być w 2 częściach oficjalnie (plotki nawet głoszą , że w 3!) dlatego one będą traktowane jako 2(3) oddzielne filmy .